Bitcoin’s Bull Case Intensyfikuje się jako inwestor stawiający na więcej obligacji

Długoterminowa bycza perspektywa Bitcoina mogła zyskać dalsze wsparcie ze strony inwestorów, którzy postawili ostatni zakład na długoletnie obligacje skarbowe.

Wall Street Journal poinformował w środę, że inwestorzy wierzą, iż Rezerwa Federalna zacznie kupować długoterminowe amerykańskie obligacje po kolejnym spotkaniu w sprawie polityki w grudniu. Podzielony wynik wyborów z 3 listopada pozostawił inwestorów w przekonaniu, że bank centralny będzie musiał wziąć na siebie większą odpowiedzialność za wspieranie amerykańskiej gospodarki.

Wynika to z rosnącej liczby zakażeń koronaawirusem w połączeniu z niezdolnością Kongresu USA do uchwalenia drugiego pakietu stymulacyjnego na wiele miesięcy. Powieszony Senat gwarantuje ponadto, że amerykańskie osoby i przedsiębiorstwa będą musiały dalej czekać na pomoc gospodarczą.

Pożyczki z przyszłości

Protokół z posiedzenia politycznego Fedu w dniach 4-5 listopada sprzyjał utrzymaniu istniejących programów zakupu obligacji w nienaruszonym stanie. Niemniej jednak uznano również, że okoliczności mogą skłonić bank centralny do dokonania korekt.

Gospodarka amerykańska patrzy w przyszłość na niepewne czasy, ponieważ amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin zdecydował się zakończyć niektóre z kluczowych kryzysowych instrumentów kredytowych Fedu, które pomagały małym i średnim przedsiębiorstwom oraz rządom stanowym i lokalnym.

Dzięki temu bank centralny miał mniej opcji, ale mógł kupować długoterminowe obligacje amerykańskiego Skarbu, co obniżyło koszty pożyczek dla przedsiębiorstw i osób prywatnych. Fed nie zamierza zwiększać zakupu krótkoterminowych obligacji skarbowych, ponieważ stopy zwrotu z nich są już blisko zera.

Tymczasem urzędnicy FED mogą również poczekać do 16 grudnia, aby przekonać się, czy Kongres USA może uchwalić pakiet stymulacyjny. Dwustronna propozycja pomocy gospodarczej w wysokości około 908 mld dolarów czeka na zatwierdzenie.

Bitcoin

Wzrost długoterminowych amerykańskich skarbów obniża rentowność, którą oferują – co oznacza, że inwestorzy otrzymują mniej pieniędzy po wygaśnięciu ich obligacji.

Ich rosnący popyt skłania inwestorów do zakupu aktywów odpornych na inflację, takich jak Bitcoin. Wyjaśnia to, dlaczego rentowność poniżej 1 proc. w 10-letnim Skarbie USA zbiegła się w czasie z 400-procentowym wzrostem cen na rynku Bitcoinów.

Bitcoin wzrósł o ponad 160 procent od początku roku. Źródło: BTCUSD na TradingView.com

Nie tylko dlatego, że Skarb Państwa oferuje mniejsze zyski niż Bitcoin, ale również dlatego, że zysk, który oferuje może kosztować znacznie mniej z powodu wyższej inflacji. Bitcoin, z ograniczoną podażą 21 milionów żetonów, chroni inwestorów przed deprecjacją walut fiatowych.